Blogs

aizliegums

Aizliegumi nerisina problēmas ātro kredītu nozarē

Ģirts Rungainis, zināms kā IBS „Prudentia” partneris, uzskata, ka svarīgi ir rast zināmu līdzsvaru starp atsevišķu personu un sabiedrības interesēm, jo ātrās kreditēšanas nozares pārregulēšana un aizliegumi nerisinās ātro kredītu radītās problēmas.

Kā vienu no veidiem kā uzlabot situāciju Ģ.Rungainis min aizņemšanās vecuma paaugstināšanu. Viņš uzskata, ka nosakot vecumu augstas atlīdzības aizdevumiem, būtu jārēķina visas izmaksas, proti, virs 24% līdz 25 gadiem. Tāpat būtu jāierobežo kopējā maksimālā likme līdz 48% gadā.

Ģ.Rungainis norāda, ka ir nepieciešams izstrādāt sistēmu, kas paredz bezmaksas iespēju atteikties no kredīta saņemšanas 24 vai 48 stundu laikā, pēc pieteikuma apstrādes sākuma. Jāierobežo arī ātro kredītu reklāmas iespējas.
Gluži tāpat kā ir brīdinājumi uz tabakas un alkohola izstrādājumiem, viņaprāt, arī aizdevumi būtu izsniedzami ar šāda tipa brīdinājumiem.

Pilnīgi brīvs tirgus ir kā izdomāts koncepts. Patiesībā tirgus vienmēr ir kādā mērā regulēts un ietekmēts. Ja sabiedrība uzskatītu par pieļaujamu atkarību izraisošu un veselībai kaitīgu vielu, prostitūcijas, vardarbības un ieroču izmantošanu un reklamēšanu, postījums indivīdiem un sabiedrībai būtu daudz lielāks, nekā tikai daļēju aizliegumu un ierobežojumu gadījumā, tā Ģ. Rungainis.

Attiecībā uz aizliegumiem un zināmiem ierobežojumiem sabiedrībā vienmēr būs viedokļu dažādība, tāpat šis viedoklis laika gaitā mainās un attīstās līdz ar pašu sabiedrību kopumā.

Ātro kredītu uzplaukums valstī skaidrojums ar ilglaicīgo stresu sabiedrībā par finanšu situāciju. Daudziem cilvēkiem bija jāsamierinās ar bezdarbnieka statusu un situācijām, kad bankas atsaka patēriņa kredītus. Tāpat lielākajai daļai iedzīvotāju nebija veidoti uzkrājumi. Līdz ar to, nedomājot par aizņemšanās bīstamību un ļaujoties vēlmei apmierināt savas vēlmes cilvēki vērsās pēc ātrajiem kredītiem. Arī pašlaik ātro kredītu pakalpojumu klāts ir ļoti plašs, lielākā daļa piedāvā pirmo kredītu aizņemties bez maksas.

Ja esi vismaz 20 gadus vecs, Tev ir aktīvs bankas konts un telefona numurs, kā arī e-pasta adrese, saņemt ātro kredītu vari, pat neizejot no mājas. Piemēram, SMScredit.lv vari aizņemties līdz pat 400 latu, nieka 15 minušu laikā. Ja neesi interneta tuvumā, aizņemties iespējams arī ar vienkāršas sms palīdzību – ātri un ērti.

Visbeidzot Ģ.Rungainis norāda, ka cilvēkiem pašiem ir jābūt par sevi un savu rīcību atbildīgiem. Tikai cilvēks pats ir atbildīgs par savu dzīvi un lēmumiem, kurus pieņem, šeit nepalīdzēs nozares pārregulēšana vai aizliegumi.
Autors: