Blogs

Ātrais kredīts vairs nebūs tik viegli pieejams

Šogad PTAC (Patērētāju tiesību aizsardzības centrs) ir apņēmies iedarbināt jaunu sistēmu, kas stingrāk kontrolēs ātro kredītu nozari un ātro aizdevumu izsniegšanu. Tādējādi, tiek paredzēts, ka ātro kredītu izsniedzējiem, obligātā kārtība būs jāizvērtē potenciālā klienta maksātspēja.
PTAC direktore Baiba Vītoliņa LNT raidījumā 900 sekundes sacīja, ka centrs būs pilnvarots atņemt darbības licenci tiem ātro kredītu uzņēmumiem, kuri neievēros jaunās prasības.
Viena no galvenām ātro kredītu izsniedzēju problēmām ir – ātro kredītu biznesā netiek pietiekami novērtēta kredīta ņēmēja maksātspēja. Netiek ņemti vērā vairāki faktori, piemēram, cilvēka ienākumi un izdevumi, kas ir maksātspējas izvērtēšanas pamats, jo maksātspējas vērtēšana un kredītvēstures apskate ir pavisam citādas lietas, informēja Vītoliņa.
Vītoliņa izskaidro, ka tas ir būtiski jaunu cilvēku vidū, kuri nesen sasniedza 18 gadu vecumu un kuriem nav nekādu ienākumu. PTAC dati liecina, ka tādiem jauniešiem ir izsniegti ļoti daudz kredītu!
Ņemot vērā situāciju, PTAC šogad ir izlēmis izstrādāt jaunu sistēmu. Tā paredzēs, ka uzņēmējam būs nepieciešams izvērtēt ikviena jauna un esošā klienta maksātspēju, lai pārliecinātos, ka šis patērētājs būs spējīgs atmaksāt aizdevumu. Ja komersants neveiks klientu maksātspējas izvērtēšanu, tad centrs būs tiesīgs atņemt tādam komersantam darbības licenci.
Otrā lielā problēmas ātro aizdevumu nozarē, Vītoliņa uzsvēra mārketinga aktivitātes, proti, reklāmas. Bieži vien daudzas no reklāmām veicina bezatbildīgu aizņemšanos, jo uzņēmumi sola „burkānu”. Tas nozīmē, ka patērētājam ir jāizdara kāda noteikta darbība, lai saņemtu pretī kādu dāvanu, mūsu gadījumā, jāpaņem kredīts.
Vītoliņa paskaidro, ka šādu reklāmu rezultātā nereti rodas iespaids, ka visi šie kredīti ir bez maksas, jo faktiski, pēc PTAC direktores teiktā, tiek reklamēti tikai pirmie bezmaksas kredīti, bet citi kredīti gandrīz netiek reklamēti. Tas ļoti kaitē patērētāju informētībai par šo pakalpojumu, kurš īstenībā ir ļoti dārgs!
Autors: