Blogs

Ātro kredītu devējiem var samazināties ietekmes sfēra  2. daļa thumbnail

Ātro kredītu devējiem var samazināties ietekmes sfēra 2. daļa

Iepriekš jau bijām rakstījuši, ka Ekonomikas Ministrija ir izstrādājusi un iesniegusi arī izskatīšanai Ministru Kabinetam vairākus priekšlikumus kā uzlabot un padarīt patērētājiem „draudzīgāku” nebanku kreditēšanu. Protams, ja šie grozījumi un priekšlikumi tiks pieņemti ātro aizdevumu uzņēmumiem būs grūtāk noturēt savu tirgus daļu, taču šie noteikumi būs jāievēro, jo savādāk uzņēmums nevarēs pārkreditēt savu licenci un būs jāpamet šī kreditēšanas niša.

Viens no tādiem uzņēmumiem, kurš vēl nav pārkreditējis licences ir uzņēmums «4finance». Turklāt šovasar PTAC uzlika «4finance» 9000 latu lielu soda naudu tieši par to, ka uzņēmums neizvērtēja pietiekami klienta maksātspēju. Savukārt, Toms Jurjevs, kas ir uzņēmuma izpilddirektors, atbildēja, ka šis incidents ir jau pārsūdzēts tiesā, taču no sīkākiem komentāriem ir atteicies ko stāstīt. Taču tajā pašā laikā T.Jurjevs ir pārliecināts, ka neskatoties uz šo starpgadījumu, uzņēmums saņems licences nebanku kredītu izsniegšanai.

Taču nebanku kredītdevējiem Ekonomikas ministrija ir sagādājusi vēl vienu nepatīku pārsteigumu, kas var kavēt šis nozares attīstību. Proti, ministrijas sagatavotie grozījumi paredz, ka nakts stundās ātros aizdevumus būs aizliegts izsniegt, gada procentu likme aizdevumam nevarēs būt lielāka par 100%, kā arī tiks ierobežoti maksājumu kavējuma procentu apmēri līdz 18%. Kā jau iepriekš ministrija ir izteikusies, ka no šiem grozījumiem uzvarēti būs tikai patērētāji, proti, kredīta atmaksas summa krietni vien samazinātos, tas nozīmē, ka patērētāji iegūs tādu pašu piedāvājumu par to pašu cenu, tikai izmaksas būs mazākas, kā arī pēc ministru domām tik strauji nepieaugtu soda maksa. Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts pauž pārliecību, ka «ekonomiskās politikas prioritāte nav veicināt attīstību vai dzīvošanu uz parādsaistību rēķina.»

Pēc jaunākajiem SKDS aptaujas datiem var secināt, ka 70,7% respondentu atbalsta «ātro kredītu» procentu likmju apmēru ierobežošanu, pat ja tas nozīmētu, ka «ātro kredītu» uzņēmumi pārstātu izsniegt nelielus aizdevumus uz īsiem termiņiem. Pret izmaiņām ir 16,1%, viedokļa nav – 13,2%. Pret šādu lēmumu pārsvarā bijuši gados jauni cilvēki un ārpus Rīgas dzīvojošie.

Tajā pašā laikā nozares aizstāvji uzskata, ka jau šobrīd ātrie aizdevumi izmaksā vislētāk un gada procentu likmes griesti nav jānosaka. Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja Baiba Fromane atstāsta Igaunijas piemēru: «Tikko bija tāds pats priekšlikums no sociālistu partijas, kur valdība, Finanšu ministrija, Tieslietu ministrija un arī galu galā Igaunijas parlaments norādīja, ka šādai cenu ierobežošanai nav nekāda pamata. Tas vien, ka pakalpojums ir dārgāks, salīdzinot ar citiem, nenozīmē, ka valstij ir jāiejaucas.»
Autors: