Blogs

ātro kredītu uzņēmumi

Ātro kredītu devējiem var samazināties ietekmes sfēra

Mēdijos aizvien vairāk varēja lasīt, ka Ekonomikas ministrija ir iesniegusi grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā Ministru kabinetam, kuros ministrija vēlas ierobežot gan ātro kredītu izsniegšanas laiku, gan procentu likmes, kā arī citus procesus, kuri ir saistīti ar ātro kredītu biznesu. Ja šie grozījumi tiks pieņemti, tas nozīmē, ka ātro kredītu uzņēmumiem būs aizvien grūtāk saglabāt līdzšinējos attīstības tempus.

Viens no lielākajiem un populārākajiem ātro kredītu uzņēmumiem ir AS «4finance», kuram pieder tādi pazīstami zīmoli kā «smscredit» un «vivus». Uzņēmuma kapitāla vērtība sastāda 27.3 miljoni latu. Pašos pirmsākumos uzņēmums strādāja ar zaudējumiem, taču pēdējos divos gados ir ievērojams finanšu kāpums, proti, pagājušajā gadā uzņēmums savu komercdarbību noslēdza ar 12.22 miljonu latu peļņu. Turklāt pašu kapitāla atdeve – 88%. Ikviens uzņēmuma īpašnieks grib, lai viņa uzņēmums nes peļņu, taču ātro kredītu uzņēmumi peļņu iegūst gandrīz neko nedarot, proti, ieguldot, piemēram, 100 latu, pēc gada iespējams atgūt jau 188 latus. Tieši šo iemeslu dēļ, ātro kredītu uzņēmumi nevēlas, lai viņu komercdarbība netiek ierobežota vai aizliegta vispār.

Taču, pēdējie novērojumi liecina, ka ātro kredītu uzņēmumiem var pienākt lielās peļņas beigas. Ģirts Rungainis, kas strādā finanšu nozarē un ir investīciju baņķieris, norāda, uz vairākiem iemesliem: «Gan tāpēc, ka notiek ekonomikas augšupeja, gan arī to, ka bankas atgriezīsies šajā finanšu nišā un noteikti būs spēcīgi konkurenti, gan arī tāpēc, ka aizvien mazāk paliek tās sabiedrības daļa, kura ir gatava paļauties šādai vieglprātīgai kredītu ņemšanai .»

Lai arī tieši uzskats, ka ātrie aizdevumi ir viegli iegūstami finanšu līdzekļi, daļu cilvēku iedzina postā. Lai pasargātu topošos un esošos kredītu ņēmējus, Ekonomikas ministrija ir izstrādājusi vairākus likuma grozījumus, kur vienā no tiem ir noteikts, ka turpmāk kredīta ņēmēja kredītvēsturi būs jāpārbauda krietni vien rūpīgāk. Piemēram, ja kredīta summa pārsniegs 300 latu, būs jāiesniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras vai Valsts ieņēmumu dienesta izziņa, jānosūta konta izraksts vai apliecinājums no darba devēja.

Uzņēmumiem šos nosacījumus būs nepieciešams ievērot un ieviest kaut vai tāpēc, lai pārreģistrētu licenci. Citādi kredītu izsniegšana būs jāpārtrauc. Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktore Baiba Vītoliņa apstiprina: «Ja netiks ieviesta maksātspējas vērtēšanas kārtība, tad tāda iespēja pastāv.»
Autors: