Blogs

ātro kredītu tirgus monopols

Ātro kredītu tirgus netiks monopolizēts

Ņemot vērā to, ka licences maksas apmēru noteikšana ir Ekonomikas ministrijas (EM) pārziņā, lielākie no ātro kredītu pakalpojumu sniedzējiem noliedz jebkādu vēlmi monopolizēt tirgu. Ātro kredītu kompānijai SMScredit.lv vienmēr ir bijusi neitrāla nostāja attiecībā pret jautājumiem, kuri skar licencēšanas izmaksas. Uzņēmums atbalsta ideju par licences ieviešanu, taču ne aktīvi atbalsta vai noliedz plānotās licences izmaksas, tā norāda Toms Jurjevs, SMScredit.lv izpilddirektors.

Savukārt Armands Broks, zināms kā Open Credit valdes priekšsēdētājs, kategoriski noliedz apgalvojumus, ka Open Credit vēlētos monopolizēt ātro kredītu tirgu, jo ar licences prasībām klajā nākusi Ekonomikas ministrija.
A. Broks uzsver, ka Open Credit vienmēr ir bijis par licencēšanas sistēmas ieviešanu, taču nekad nav piedalījies lēmumu pieņemšanā par licences izmaksām.

Tāpat Open Credit pārstāvis uzsver, ka noteiktā nodevas maksa ir pieņemama, jo tādējādi tirgū paliks vienīgi godīgie pakalpojumu sniedzēji. A.Broks min gadījumus, kad tiek dibināti uzņēmumi, aizdota nauda ar neadekvāti augstām procentu likmēm, tiek sabojāta reputācija, taču pēc laika jau izveidots jauns uzņēmums ar citu nosaukumu un turpina strādāt pēc iepriekšējā principa. Licencēšanas sistēmas ieviešana šādus gadījumus izslēgs.

To vai Ekonomikas ministrijas rosinātie maksājumi par licences iegādi – 50 000 latu pirmreizējā licences piešķiršana, 10 000 latu par ikgadējo nodevu, ir adekvāti pašlaik nevar komentēt SMScredit.lv izpilddirektors, jo nav iepazinies ar Ekonomikas ministrijas izstrādātajiem aprēķiniem un paskaidrojumiem.

Pēc T. Jurjeva domām ar laiku sabiedrībā jāveicina izpratne par to, ka pakalpojumu izsniedzēji kuri ieguvuši licenci savas darbības veikšanai, ir uzticami un stabili kredītu izsniedzēji, ar ilgtermiņa darbības plāniem. Licences kritērijiem jābūt tādiem, lai viestu uzticību pret uzņēmumu. Tāpat T.Jurjevs atturīgi komentē to cik daudzi uzņēmumi no nozarē esošajiem spēs izpildīt licences kritērijus, jo viņa rīcībā nav informācijas par citu uzņēmumu finansiālo stācokli.

Pēc A. Broka domām, uzņēmēju atbildību pret savu biznesu un klientiem, veicinās augsta licences maksa, jo līdz ar to, lielāku summu nāksies iemaksāt uzņēmuma pamatkapitālā. Viņaprāt, līdz ar augstām licences izmaksām uzņēmēji sapratīs, ka ātro kredītu nozare nav veids kā ātri gūt peļņu.

Kā norāda Opec Credit pēc uzņēmuma rīcībā esošās informācija, plānotās prasības varētu izpildīt apmēram 15 uzņēmumi, tajā skaitā, Open Credit, Ferratum Latvia, Credit24.lv, SMScredit.lv, Vivus.lv, MiniCredit.lv, Viasms.lv. Kamēr SMScredit.lv pārstāvis uzskata, ka plānotās licences izmaksas nesadārdzinās ātro kredītu pakalpojumu, A.Broks no Open Credit norāda, ka viņaprāt, sadārdzinājums būs manāms, taču noteikti ne strauji.

Aicinot pazemināt noteiktās licences maksas, iesniegta vēstule Valdim Dombrovskim (V). Vēstules autori ir LDDK (Latvijas darba devēju konfederācija) un vēl četras nebanku kreditētāju asociācijas – Latvijas Ātro kredītu devēju asociācija, Latvijas Līzinga devēju asociācija, Latvijas Lombardu asociācija un Latvijas Hipotekāro nebanku aizdevēju asociācija. Plānots, ka iekasējot licences izsniegšanas un pārreģistrācijas maksas, valsts budžets saņemtu papildu 8,5 miljonus latu.
Autors: