Blogs

Baiba Fromane stāsta par EM priekšlikumiem saistībā ar ātrajiem kredītiem

Baiba Fromane, kura ir Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja, nāk klajā ar paziņojumu, kur ir piedāvājusi Ekonomikas Ministrija. Proti, EM piedāvā noteikt tikai dažu santīmu procentu likmi ātrajiem kredītiem. B. Fromane skaidro, ka Nebanku kredītu asociācija ir pret šādu priekšlikumu, kā arī aicinām citus uzņēmumus saprast, ka šis ir tikai pirmais solis valsts centienos regulēt cenas. Ja tāds solis valstij izdotos, tad tas būtu iebruģēts celiņš kā valsts varētu regulēt cenas arī citās nozarēs.

«Turklāt piedāvājums, ar kādu šobrīd nākusi EM, paredzot ļoti sarežģītu, saliktu procentu likmi, nozīmētu to, ka ātro aizdevumu pakalpojums vispār tiktu nogremdēts līdz pēdējam,» Fromane stāstījusi intervijā laikrakstam „Diena”.
Nebanku kredītu vadītāja skaidro, ka Ekonomikas Ministrija ir nākusi klajā ar šādu procentu likmju regulējošo piedāvājumu, piemēram,, ja tiek aizdoti 50 lati uz divām nedēļām, tad procentu likme sastāda vien 27 santīmus. Ar tik zemu procentu likmi vispār nav vispār iespējams nosegt nekādas administratīvās izmaksas, jo uzņēmējiem tā pat ir jānomaksā nodokļi, jāpērk licence, kā arī citi veida izdevumi.

Fromanei tik jautāts , kāda šobrīd ir vidējā procentu likme, ko prasa ātro aizdevumu aizdevējs , Baiba atbildēja, ka uz doto brīdi vidējā procentu likme nozarē ir 10 lati, aizņemoties 100 latu uz 30 dienām, , bet iespējamas atšķirības. Viens no galvenajiem faktoriem, pēc kura tiek aprēķināta procentu likme ir tas, uz cik ilgu laiku tiek noformēts aizdevums. Savukārt runājot par ekonomikas ministra Daniela Pavļuta apgalvojumu par draudošo ātro kredītu burbuļa risku, asociācijas vadītāja sacījusi : «Mēs esam ļoti sarūgtināti , ka ekonomikas ministrs nāca klajā ar paziņojumu, ka ātrie kredīti var izraisīt burbuļa risku. Nav saprotams, kāpēc Pavļuts tā secina, jo Ātro aizdevumu portfelis sastāda ir tikai 7,6% no visiem aizdevumiem. Pēc šiem skaitļiem var secināt, ka burbuļa risku nevarētu saskatīt pat teorētiski. B. Fromane pieļauj vairantu, ka šāda pastiprinātā uzmanība nebanku aizdevējiem šobrīd tiek pievērsta tāpēc, ka nebanku kreditori sāka veidot spēcīgu konkurenci komercbankām.»

«Ir skaidrs, ka tieši komercbanku lobijs ļoti atklāti sācis cīņu par ātro kredītu nozares likvidēšanu. Tā ir cīņa par tirgus daļu,» akcentējusi B. Fromane.

Autors: