Blogs

ātro kredītu parādu piramīdu

Bankas: ātro kredītu patērētāji, iespējams, ir sabūvējuši parādu piramīdas

Igaunijas plašsaziņas mediji informē, ka daudzas bankas Igaunijā ir neapmierinātas ar tā saucamajiem ātro kredītu devējiem. Tas tiek pamatots ar to, ka ātro kredītu piešķiršana ir ne vien neētiska, bet arī dzen cilvēkus lielākās parādu saistībās. parādos. Savukārt, Latvijas Swedbank pārstāvis Dienas Biznesam sacīja, ka – ātro aizdevumu aizņemšanās process netiek uzraudzīts no valsts puses, līdz ar to pastāv iespēja, ka varētu būt daudz tādu personu, kas izveidojušas «aizņēmumu piramīdu».

«Dažreiz ātros aizdevumus izmanto, lai nosegtu kādas citas parādu saistības, tādējādi cilvēkiem veidojas arvien lielākas finanšu problēmas, norāda arī SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis. Bet tai pašā laikā, valdība nedara neko lietas labā, lai sakārtotu šo biznesa sfēru un aizsargātu patērētājus un arī pašus aizdevējus.

« Ikvienam no mums ir savi iemesli un vajadzības, kāpēc ir nepieciešams izmantot ātro kredītu piedāvājumus. Tāpēc nebūtu korekti izteikt kādu kopīgu vērtējumu par šādu aizņemšanos vai biznesu, taču jāatzīst, ka šī biznesa nozare Latvijā ir samērā vāji kontrolēta, un šīs nozares uz Latvijas ģimeņu makiem ir visai nezināma,» Db.lv skaidroja Dzintars Kalniņš, Swedbank Privātpersonu finansēšanas daļas vadītājs.

Abu Latvijas komercbanku pārstāvji atgādināja, ka vispirms ir jāizvērtē sava (personas) finanšu situācija, pirms tiek noformēts jebkāda veida kredīts, jo naudas plūsma tieši ietekmē mājsaimniecību naudas plūsmu.

Bankas pārstāvji informē, ka sākot ar  pagājušo gadu vidus Latvijā darbojas Eiropas patēriņa kredītu direktīva, kuras ievērošanu uzrauga Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC). Šī direktīva attiecas uz visiem banku aizdevumiem, taču tās pārraudzībā netiek iekļauta ātro kredītu nozare.

Nordea bankas Igaunijā galvenais jurists laikrakstam Eesti Post norādījis, ka banka par patērētāju tiesībām atbildīgajai institūcijai ir mudinājusi iejaukties pieaugošajā «ātro kredītu» biznesā, jo kredīta aizdevēji mudina patērētājus slēpt to parādsaistības no bankas. «Paņem kredītu un tava banka par to neko neuzzinās,» aicina Bongabonga – uzņēmums Igaunijā, kas izsniedz «ātros aizņēmumus».
Autors: