Blogs

maksātspējas izvērtēšana

Daloties ar datiem, izvērtēs maksātspēju

LNKA (Latvijas nebanku kredītdevēju asociācija) biedri ir vienojušies savā starpā dalīties ar informāciju, par klientiem un viņu esošajām parādsaistībām, tādējādi mazinot risku, ka naudu aizņemas cilvēki, kuri nespēj to atdot.

Paredzēts, ka šāda datu apmaiņa tiek ieviesta ar šā gada 1.aprīli, tāpat asociācijas biedri ir lēmuši ieviest PTAC (Patērētāju tiesību aizsardzības centrs) prasīto normu, kas nosaka pirms ātrā aizdevuma izsniegšanas no klienta pieprasīt informāciju par viņa ienākumiem un izdevumiem. Ieviešot visas šīs pārbaudes ātrās kreditēšanas nozarē, tiks veikta rūpīga klienta maksātspējas izvērtēšana.

Kā skaidro LNKA vadītāja Baiba Fromane, arī pašlaik jau tiek izmantoti dažādi instrumenti klienta maksātspējas noteikšanai, kā piemēram, parādu piedziņas datu bāzes. Tiek izvērtēts arī tas cik apzinīgi cilvēks veicis iepriekšējo aizdevumu atmaksu. Tāpat ir zināms, ka sākotnēji pieejamā aizdevuma summa ir mazāka, ja tā tiek veiksmīgi atmaksāta, iespējamā kredīta summa jau palielinās. Piemēram, SMScredit.lv pirmajā reizē iespējams aizņemties līdz 200 latu lielu naudas summu, turklāt pirmais kredīts ir bez maksas. Veiksmīgi nokārtojot parādsaistības, nākamajās reizēs iespējams aizņemties pat līdz 400 latu lielu summu.

Vadoties pēc asociācijas pieejamajiem datiem, dotajā brīdī izvērtējot klientu maksātspēju tiek konstatēts, ka vidēji 52% vēlamais aizdevums tiek atteikts.

Turpmāk, izmantojot Creditinfo Latvija sistēmu, aizdevumu izsniedzējiem būs iespējams savā starpā dalīties ar kā pozitīvo, tā negatīvo informāciju par konkrētā klienta kredītsaistībām. Pieejama būs informācija par aktīvajām kredītsaistībām un kavētajiem maksājumiem, kas ir būtiski izvērtējot aizdevuma izsniegšanu.

Šādā veidā tiks izslēgta situācija, ka cilvēki vienlaicīgi varētu saņemt aizdevumus pie vairākiem ātro kredītu pakalpojumu sniedzējiem un kredīta izsniedzējam būs iespēja pārliecināties, lai aizdotā summa būtu samērīga ar klienta ikmēneša ienākumiem.

Nebanku kredītdevēju asociācija norāda uz to, ka no valsts puses būtu nepieciešama vienotu regulējumu izstrāde, kas paredzētu apzināt arī tādus ātrās kreditēšanas uzņēmumus, kuri nav asociācijas biedri. Pēc LNKA informācija, šādi varētu būt 20% no kopējās nebanku kreditēšanas nozares. Tāpat asociācija vēlētos, lai tiktu veidots vienots reģistrs, kurā būtu pieejama informācija ar datiem par ieņēmumiem, tiesu izpildītāju datiem un pat komunālo rēķinu apmaksas vēsturi.

Pašlaik, līdz brīdim, kamēr valsts izveidotu šādu vienotu reģistru, asociācijas biedri ir vienojušies neizsniegt naudas aizdevumus personām, kuras nav sasniegušas 20 gadu vecumu un akceptējuši to, ka līgumsoda apmērs nepārsniedz 100% no izsniegtās pamatsummas.

Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts norāda, ka regulāri tiek rīkotas darba grupas sanāksmes. Tiek domāts par nozares likumdošanas sakārtošanu un to, lai tiktu regulēti maksājumi abās pusēs. Ministrs uzskata, ka visi maksājumi ir jāpakļauj likumdošanai, jo pašlaik šajā jomā Latvijā ir daudz pārmērību.

Uz doto brīdi LNKA sevī apvieno 12 nebanku kredītdevējus, piemēram, Open Credit, SMScredit.lv, Vivus.lv, VIA SMS un citus.
Autors: