Blogs

Finanses un stress – kā cīnīties

Finanses un stress- kā cīnīties?

finanses-un-stress

Ja runājam par stresu, tad piekritīsiet, ja teikšu, ka esam viena no “uztrauktākajām” tautām visā pasaulē. Mūs satraukt spēj pilnīgi viss- sākot ar neizrautu gludekli, nemākulīgiem automašīnu šoferiem un beidzot ar beigušos derīguma termiņu biezpienam. Uzskatu, ka šādu ķermeņa stāvokli visbiežāk sasniedz cilvēki, kas ir izglītoti ,un ikdienā nodarbina savu prātu ar daudzām lietām vienlaicīgi, tāpēc ,ne vienmēr tas ka esi “streisains”, nozīmē ka neesi normāls. Stress- tas nozīmē to, ka tev ir kāds par ko uztraukties- darbs, ģimene, bērni, dzīvoklis utt.

Industrijai, kurai regulāri patīk visu pasauli iepīt savā stresa bumbā ir finanšu nozare. Par naudu un finansēm cilvēki uztraucas vienmēr- kā bagāts, tā nabags. Cilvēki satraucas par nenomaksātiem vai kavētiem rēķiniem, problēmām darbā, pārslodzi.

Lai arī šis stāvoklis cilvēka ķermenī ir pilnīgi normāla parādība, tai bieži vien patīk “iebakstīt” arī Jūsu veselībai. Stress nemanot var padarīt jūtīgākus jūsu zobus, izraisīt fizisku vājumu, vēdersāpes, saaukstēšanos un pat izsitumus. Ja satraukuma sajūta ķermenī Jums izraisa nepatīkamas sajūtas, tad papildus galvas vai vēdera sāpes organismā, kas nāk komplektā stresam, noteikti nebūs nekāda dāvana no debesīm.

Mūsdienās lielāko stresu cilvēkos izraisa finanses- nepietiekami naudas līdzekļi īstajā brīdī. Neviens no mums nav pasargāts no finanšu problēmām. Cilvēkus nevajadzīgā uztraukumā visbiežāk iedzen kavēta īres maksa, negaidīts dzīvokļa vai automašīnas remonts, slimnīcas izdevumi.

Šādos gadījumos nevajadzētu sevi noslogot ar lieku stresu, bet gan paskatīties uz lietām racionāli un “vieglu prātu”. Latvijas biznesa lauciņā ir parādījušies vairāki ātro kredītu, patēriņa kredītu, ilgtermiņa un hipotekāro kredītu izsniedzēji. Lai arī šis ir bizness, kas nes uzņēmējiem ienākumus, Latvijas tirgū kredītu izsniedzēji ir ienākuši pieprasījuma dēļ. Jūs neesat ne pirmais, ne pēdējais, šīs valsts iedzīvotājs, kas saskāries ar finansiālajām problēmām. Nevajadzīgu stresu saistītu ar finansiālām problēmām un kavētiem maksājumiem ir iespējams mazināt, veicot aizņēmumu, kādā no minētajām kredītiestādēm. Kredītiestādēm konkurējot vienai ar otru, sanācis izveidot manāmi pieklājīgus un konkurētspējīgus piedāvājumus saviem klientiem. Katra uzņēmuma mērķis ir nopelnīt, tomēr lai uzņēmums būtu konkurētspējīgs tirgū- tam jādomā arī par klienta interesēm.

Izvēloties sev izdevīgus aizdevuma procentus un atmaksas plānu, kādā no kredīta iestādēm, Jums ir iespēja veikt kavētos īres un remonta maksājumus, reizi mēnesī atmaksājot konkrētu naudas summu atpakaļ kredīta izsniedzējam.

Ja stress ir saistīts ar veselību vai problēmām darbā, tad atgādināsim, ka lieki uztraukumi par veselības stāvokli, to neuzlabos, bet gan tikai padarīs sliktāku. Ar stresu var cīnīties:

1. Nodabojoties ar sportu– tas netikai atbrīvos Jūs no uztraukuma, bet uzlabos veselību. Sportojot no ķermeņa izdalās laimes hormons, jeb endorfīns, kas papildus fiziskās formas uzlabošanai, sniedz arī lielisku garastāvokli, tādu pašu, kādu sniedz tas brīdis, kad atmaksājat visus savus ātrā kredīta aizņēmumus.

2. Meditējot– meditācija ir gadiem sena prakse, kas ļauj cīnīties ar uztraukumu. Pareizi elpojot un uzņemot pozitīvo enerģiju, iespējams nomierināt organismu un uzlabot veselību. Vidusskolā veicot meditāciju starp eksāmeniem, klasesbiedrs reiz teica, ka savu negatīvo enerģiju iespējams aizsūtīt arī skolotājam, kas liek sliktas atzīmes (gan jau nav taisnība, tomēr arī smaids mazina stresu, tādēļ ceru, ka pasmaidījāt).

3. Rakstot dienasgrāmatu– ja sirdī krājas daudz negatīvas emocijas, labāk tās izlikt uz papīra. Brīžiem labākais līdzeklis pret stresu, ir kādam izstāstīt savu “sāpi”. Par sliktu nenāks, ja šoreiz tā būs tava dienasgrāmata. Ir tāds teiciens- nestāsti cilvēkiem par savām problēmām- 50% tās neinteresē, un 50% iepriecina.

4. Pavadot laiku ar ģimeni un draugiem– pozitīvas emocijas uzlādē netikai garīgi, bet arī fiziski. Smiekli un svaigs gaiss ir labākās zāles pret jebkurām slimībām.

5. Pavadot laiku ārpus telpām– dabā sniedz visus nepieciešamos vitamīnus, lai organisms spētu pilnībā atjaunoties. Laika pavadīšana svaigā gaisā, ir labākais “Spa”, ko Jūs varat dāvāt savam organismam (turklāt bez maksas);

6. Esi pateicīgs par to kas tev ir, nevis to kā tev nav– priecājies par to, kas tev ir dots, katru dienu uz lapiņas uzraksti par ko esi pateicīgs, un piespraud sev pie ledusskapjatas uz dzīvi ļaus paskatīties daudz pozitīvāk.