Blogs

FKTK ir jāuzņemas kontrole pār ātro kredītu nozari thumbnail

FKTK ir jāuzņemas kontrole pār ātro kredītu nozari

Latvijas Televīzijas raidījums «De facto» ziņo, ka ātro kredītu tirgus segmentu kā finanšu pakalpojumu nozari ir nepieciešams uzticēt Finanšu un kapitāla tirgus uzraudzības komisijai (FKTK), kā tas jau ir izdarīts Lietuvā. Finanšu ministrs Andris Vilks (V) ir apņēmības pilns virzīt šāda veida grozījumus jau likumdošanas līmenī.

Ar PTAC uzraudzību nepietiek

Pašlaik ātrās kreditēšanas nozare ir PTAC uzraudzībā (Patērētāju tiesību aizsardzības centrs), bet tas nav pietiekami. PTAC funkcijās ietilpst daudzi pienākumi, taču centram nav pienākums pārbaudīt no kurienes nāk nauda, ko uzņēmumi aizdod saviem klientiem. Finanšu ministrs Vilks informē, ka viņš ir runājis ar FKTK valdību par to ka, ātrās kreditēšanas nozare ir pielīdzināma finanšu tirgum, līdz ar to šī nozare ir jāuzrauga Finanšu un kapitāla tirgus uzraudzības komisijai.

Ir plānots izveidot vienotu uzraudzības pieeju

Skandināvijas un Baltijas valstīs ir plānots izveidot vienotu pieeju, kā sakārtot ātrās kreditēšanas nozari. Tā kā komercdarbību apturēt nav iespējams, , ir iecerēts, ka turpmāk ātrie kredīti būs nišas joma ar savu specifisko pakalpojumu.
Šobrīd ir skaidrs, ka uzņēmējiem un valstij pie vienotā viedokļa nonākt būs ļoti grūti un to pierāda nesen notikušie notikumi. Noritēja īpašs pasākums, kurā ekonomikas ministrs stāstīja par iespējamajiem risinājumiem, kas varētu labot radušos situāciju, bet savādi, ka PTAC pārstāvjiem ieeja konferencē bija liegta.

Ātrās kreditēšanas uzņēmumi par sevi klusē

Centrs ir novērojis, ka arī paši ātro aizdevumu uzņēmumi, informāciju par savu darbību iesniegt īpaši nevēlas. PTAC gribēja veikt datu apkopošanu par ātro kredītu tirgu, bet no 18 firmām datus iesniedza tikai 9. Turklāt lielākais uzņēmums AS «4finance», kas zināms zem zīmoliem SmsCredit un Vivus, skaitļu vietā iesūtīja datus procentos, kas nozīmē, ka apkopojums nav pilns. D.Pavļust uzskata, ka šī industrija šobrīd šo regulējumu neuztver nopietni un tas ir jāmaina.
Autors: