Blogs

Grūtības ar kredītu saņemšanu piedzīvo pensionāri un studenti thumbnail

Grūtības ar kredītu saņemšanu piedzīvo pensionāri un studenti

Kā jau zināms ātros un patēriņa kredītus var saņemt gan nebanku kompānijās, gan bankās. Taču salīdzinot bankas ar ātro kredītu uzņēmumiem, nākas secināt, ka bankas, izsniedzot kredītus, rūpīgi novērtē klienta kredītspēju, noskaidrojot tā ienākumus, kredītvēsturi un vecumu.
Ātro kredītu vieglā pieejamība un lielā popularitāte piesaista gan sabiedrības, gan ekonomikas ministrijas pārstāvjus. Ekonomikas ministrs Daniels Pavuļts ir solījis pieņemt grozījumus likumos, viņš ir izveidojis darba grupu, kurai ir uzdots uzdevums stiprināt patērētāju interešu aizsardzību, kā arī uzlabot ātro kredītu regulējumu.

Runājot par studentiem

Swedbank pārstāvis Dzintars Kalniņš informē par studentu iespēju saņemt aizdevumu: „Vērtējot klienta kredītspēju, tiek uzsvērti dažādi rādītāji, viens no tiem ir kredītsaistību kopējais apmērs pret ienākumiem. Pozitīva rezultāta gadījumā, studentam var piešķirt kredītu pusotras algas apmērā” . Ir daži parametri, kuriem jāatbilst studentam, lai varētu pieteikties kredītam, tie ir, cilvēkam jābūt vismaz 21 gadu vecam, viņam jābūt regulāriem mēneša ienākumiem vismaz 180 latu apmērā (neto), kā arī viņam jābūt bankas klientam un jāsaņem ienākumus šīs bankas kontā.

Savukārt, salīdznot ātro kredītu uzņēmumu ar bankām, nākas secināt, kā pie uzņēmuma SohoCredit aizdevums ir krietni vien pieejamāks studentiem vairāku iemeslu dēļ. Pirmākrt, pirmais kredīts ir bez maksas, otrkārt kredītu var saņemt jau no 18 gadiem, treškārt nav vajadzīga ne ķīla, ne galvojums.

Nordea pārstāvis Raivis Gūtmanis atzīst, ka ar 300 latu ienākumiem nepietiks, lai saņemt kredītu. Tomēr, ja persona vēlas saņemt aizdevumu, tad ir jāpiesaista vēl līdzaizņēmēju, ja kopējā ienākumu summa pārsniegs 435 latus, tad pastāv iespēja aizdevumu arī saņemt.

Citadele pārstāve Zanda Alviķe norāda, ka strādājošam studentam ir divas aizņemšanas iespējas. Pirmā iespēja ir patēriņa kredīts 750 latu apmērā ar atmaksas termiņu līdz 3 gadiem (36 mēnešiem) ar gada procentu likmi 25 procenti. Otrā iespēja ir kredīta limita saņemšana 200 latu apmērā ar American Express Blue kredītkartes palīdzību. Pats par sevi saprotams, ka studentam jābūt vecākam par 18 gadiem un jābūt pozitīvai kredītvēsturei. Gada procentu likmes būs lielākas, ja students savus ienākumus nav saņēmis Citadeles bakas kontā.

DNB bankas pārstāvis Andis Vaļuks uzsver, ka, lai saņemtu kredītu bankā studentam ir jābūt vismaz 23 gadus vecam. Lielākā summa, kāda var tikt piešķirta studentam ir līdz 3000 latu liela. Atmaksas termiņš ir līdz pat 5 gadiem, gada procentu likme sastāda 21 procentu. Kredīta lielums ir atkarīgs no studenta studiju kredīta apmēra un no tā, vai viņa ienākumi tiek saņemti DNB bankas kontā.

Runājot par pensionāriem

R. Gūtmanis (Nordea pārstāvis) saka, ka pensionāriem ar pensiju 200 latu apmērā kredītus piešķirt nevar. Lai saņemtu patēriņa kredītu šādā gadījumā bankā ir noteikti minimālais ieņēmumu līmenis uz 1 personu, respektīvi ģimenes locekli. Minimums ir 310 lati uz vienu ģimenes locekli, jo šāda summa ir nepieciešama katru mēnesi, lai klients varētu atmaksāt aizdevumu.

Dz. Kalniņš (Swedbank pārstāvis) skaidro, ka pensionāriem banka var piešķirt kredītu ar maksimālo limitu vienas pensijas apmērā.

DNB bankā skaidro, kā ja pensionāram pensija ir 200 lati, tad vajadzības gadījumā var tikt piešķirts kredīts 400 latu apmērā ar atmaksas termiņu līdz 24 mēnešiem (2 gadiem) ar gada procentu likmi 21 %. Pie tam kredīta atmaksas beigās cilvēka vecumam ir jābūt mazākam par 67 gadiem.

Z. Alviķe (Citadele bankas pārstāve) norāda, ka ja pensionārs pensiju saņem Citadeles kontā, tad viņai ir iespēja pieteikties kredītam 250 latu apmērā ar atmaksas termiņu līdz 6 mēnešiem ar gada procentu likmi 25 %. Banka piedāvā ari kredīta limitu kredītkartei 200 latu apmērā. Abos gadījumos cilvēks nedrīkst būt vecāks par 70 gadiem.
Autors: