Blogs

Iespēja, atbrīvot jaunos vecākus no pirmās kredīta iemaksas mājokļa iegādei, tiek apsvērta deputātu starpā thumbnail

Iespēja, atbrīvot jaunos vecākus no pirmās kredīta iemaksas mājokļa iegādei, tiek apsvērta deputātu starpā

Otrdien, 29.janvārī, Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijas deputāti vienojās, ka jāizstrādā valsts programma, kas atbalstīs jaunos vecākus pirmā mājokļa iegādē. Finanšu ministrija un Ekonomikas ministrija sadarbosies ar LKA (Latvijas Komercbanku Asociāciju) pie iespējamās programmas darbību virzienu izstrādes.

Apakškomisijas priekšsēdētājs Imants Parādnieks sēdes laikā uzsvēra, ka labvēlīga vide ir viens no galvenajiem faktoriem , kas ietekmē pozitīvu lēmuma pieņemšanu par labu jaunās laimīgās ģimenes veidošanai. Tieši tāpēc ir jāizstrādā valsts programma, kas atbalstīs jaunus vecākus pirmā mājokļa iegādei Latvijā. Viens no atbalsta veidiem ir īpašu īres dzīvokļu veidošana speciāli jaunajām ģimenēm, jo pašreiz īrēt dzīvokli ir dārgāk nekā pirkt, ka arī būtu jāattīsta dzīvokļu hipolīzinga pakalpojumi.

Lai sakrātu pirmo iemaksu divu istabu dzīvokļa iegādei, ģimenei ar vidējiem ienākumiem ir nepieciešami aptuveni 11 gadi. Šo faktu uzsverot, komisijas priekšsēdētājs norādīja, ka valsts atbalstu ir jāsniedz hipotekārā kredīta pirmās iemaksas veikšanai, jo šīs ir liels šķērslis mājokļa iegādei. I.Parādnieks uzsvēra, ka demogrāfiskā situācija valstī ir ļoti skumja, tāpēc ir jādara viss iespējamais, lai atbalstītu ģimeņu veidošanu un bērnu dzimšanu!

Aija Zetcere un Finanšu ministrijas deputāti uzskata, ka ir jāizglīto sabiedrība par aizdevumu atmaksāšanas iespēju izvērtēšanu. Pēc „Māmiņu kubs” veiktās aptaujas tika noskaidrots, ka uz šo brīdi 47 % ģimeņu īrē dzīvokli, kurā dzīvo. Gandrīz puse ģimeņu baidās ņemt hipotekāro kredītu, jo uzskata, ka nebūs spējīgi to atmaksāt, turklāt tik pat daudz ģimeņu atzīst, ka nevar iegādāties mājokli augsto cenu dēļ.

Deputāti piekrita, ka pirms šīs programmas izstrādāšanas jāizvērtē visi par un pret. Ir jāatskatās arī uz iepriekšējo pieredzi, lai nepieļautu kļūdas. Jau iepriekš – 2006.- 2009. gadu laikā Latvijas Hipotēku banka un Latvijas zemes banka izsniedza kredītus mājokļa iegādei ar valsts galvojumu.
Mājsaimniecībās kategorijā kavēto kredītu īpatsvars ir 25%. LKA pārstāvis informēja, ka Latvijā šobrīd nav institūcijas, kas izsniegtu valsts garantijas pirmajai iemaksai un procentu subsidēšanas mehānisms var nebūt ilgtspējīgs.
Autors: