Blogs

Ir manāmi “burbuļa” riski ātrās kreditēšanas nozarē thumbnail

Ir manāmi “burbuļa” riski ātrās kreditēšanas nozarē

Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts (RP) uzskata, ka ātrās kreditēšanas nozarē veidojas satraucoša situācija, kā arī ir saskatāmi sociālekonomiska “burbuļa” riski. Kā zināms viena no straujāk augošām kreditēšanas nozarēm Latvijā ir tā saucamie ātrie kredīti. Tie ir plaši un viegli pieejami jebkur un jebkad informē Ekonomikas ministrija (EM).

Cipari liecina, ka šī nozare strauji attīstās, bet valsts vāji regulē šo nozari, kas draud virknei Latvijas iedzīvotāju, kuri aizņemoties nonāk ilgtermiņa parādu slazdā. Latvijā ātros kredītus ir izmantojuši 22% iedzīvotāju, kas ciparos ir gandrīz 500 tūkstoši cilvēku, bet 48% no šā pusmiljona radās problēmas ar kredīta laicīgu atmaksu.

Lai nodrošinātu stingrāku ātro kredītu jomas regulējumu un efektīvāku patērētāju aizsardzību, ekonomikas ministrs ir izveidojis darba grupu, kura sagatavos grozījumus normatīvajos aktos un iesniegs tos Ministru kabinetā un Saeimā, pie tam ministrs atbalsta Saeimas jau sagatavotos grozījumus Civillikumā, kas paredz noteikt maksimālo līgumsoda apmēru, lai parādniekam nav jāmaksā nesamērīga summa, ko veido gan kavējuma procenti, gan zaudējuma atlīdzība.

Ekonomikas ministrs uzskata, ka nozares spēlētāju īstenotā komercprakse liek nekavējoties meklēt risinājumus, jo pašlaik tiek noteiktas nesamērīgas procentu likmes, ņemot pirmo kredītu tie ir no 170 līdz pat 360 procentiem gadā.

EM darba grupai ir jāizstrādā priekšlikumi situācijas risinājumam līdz 2013.gada 1.aprīlim.
Galvenie šīs grupas uzdevumi ir sagatavot grozījumus normatīvajos aktos tā, lai ierobežotu ātro kredītu aizdevumu likmju apmēru, kā arī aizdevumu izsniegšanu bez kredītņēmēja maksātspējas izvērtēšanas.
Turklāt ir paredzēts – stiprināt patērētāju tiesību aizsardzības centra pilnvaras, dodot tam plašākas iespējas saņemt uzraudzībai nepieciešamo informāciju, kā arī kontrolēt atbildīgu kreditēšanas principu ievērošanu.

Ir zināms, ka Saeimā tika iesniegt grozījums likumā, kas paredz ierobežot maksimālo sankciju apjomu, ja kredītņēmējam rodas grūtības ar kredīta atmaksu.
Iedzīvotāji ņem ātros kredītus, kas viņiem šķiet izdevīgi, bet, kad rodas problēmas ar kredīta atmaksu, viņiem ļoti ātri sakrājas lielas soda sankcijas un tā ir liela problēma, skaidro žurnālistiem Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V).

Sakarā ar šo situāciju, koalīcijas priekšlikums paredz limitēt šīs sankcijas tā, lai to maksimālais apmērs nepārsniegtu parāda pamatsummu. Šie grozījumi likumā, Saeimā tiks virzīti kā koalīcijas frakciju deputātu iniciatīva, kā arī ir paredzēts šo likumprojektu drīzumā iesniegt Saeimā.
Autors: