Blogs

Ir veids, kā palīdzēt ātro kredītu upuriem, tas tika atklāts Somijā thumbnail

Ir veids, kā palīdzēt ātro kredītu upuriem, tas tika atklāts Somijā

Sms aizdevumu dzimtenē – Somijā, tika atrasts veids, kā palīdzēt parādu gūstā nonākušiem somiem, kā arī atrada veidu, kā izmainīt likumus par labu ātro kredītu ņēmējiem. Jorma Jokela, ātro kredītu uzņēmuma „Ferratum” dibinātājs stāsta, ka ideja piedāvāt ātros kredītus ar augstām procentu likmēm tika atvesta no Amerikas 2005.gadā. Saku Timonens (kreditēšanas nodaļas vadītājs) teic, ka pirmo reizi uzzinājis par ātro kredītu biznesu Amerikas Savienotajās valstīs, piebilstot, ka tur viss bizness darbojās off-line režīmā. Viņš iedomājās, kāpēc neizveidot to pašu tikai ar mobilo sakaru un interneta piesaisti? Acumirklī šis pakalpojums ieguva milzīgu popularitāti, kā saka Timonens, uzņēmumam nebija tik daudz nepieciešamo resursu, lai apmierinātu visus patērētājus.

Pašlaik «Ferratum» ir viens no 3 lielākiem ātrās kreditēšanas uzņēmumiem Somijā ar meitas uzņēmumiem vēl 20 valstīs, ieskaitot arī Latviju. Somijā darbojās ap 100 uzņēmumiem, kuri 2011.gadā izsniedza 1.5 milj. ātro aizdevumu. Tomēr, kā visiem biznesiem, arī šīm biznesam ir negatīvās puses.

Somijā, kā arī Latvijā ar ātro kredītu rašanos parādījās arī daudzi parādnieki. Ir pat viens gadījums, kurš notika Somijā, kad 18 gadīga meitene, gribot sarīkot dzimšanas dienas ballīti, aizņēmās no 64 uzņēmumiem un kopējā kredīta summa bija 10 tūkst. eiro. Līdz viņa atmaksās visus parādus paies vel 15 gadi.

Helsinkos, ātro kredītu ķīlniekiem, pēc palīdzības var vērsties samērā viegli. Šeit parādniekiem ir gatavi palīdzēt gan pašvaldības dienesti, gan nevalstiskas organizācijas, tādas kā Guarantee Foundation, gan baznīcas.
Pašvaldības palīdzības dienesti piedāvā – bezmaksas konsultācijas, starpnieka pakalpojumus sarunās un pat pārstāvniecību tiesā. Palīdzības dienesta konsultants rāda tabulu, kuru ir jāaizpilda katram klientam. Tabulā ir jāieraksta personas ienākumi, izdevumi īrei un komunāliem pakalpojumiem, kā arī izdevumi zālēm un kredītiem.

Juha A. Pantzars ir «Guarantee foundation» vadītājs un viņš stāsta, ka nevalstiskā organizācija galvenokārt piedāvā nodrošinājumu bankai, ja kāds vēlās noformēt kredītu, lai atdot visus vecos parādus. Uzņēmuma darbinieki sarunā ar banku un izstrādā ikmēneša maksājumu plānu, kā arī pārliecinās, ka klients var normāli dzīvot savu ikdienas dzīvi, proti, lai viņam pietiek līdzekļi ēdienam un citām svarīgām lietām.
Pie līdzīgā principa darbojās arī pašvaldības, vienīgā atšķirība ir tāda, ka pašvaldība uzreiz sedz klienta saistības neiesaistot banku. Tas nozīmē, ka cilvēks tagad ir pašvaldības parādnieks un gada likme tādā situācijā ir 1%. Tieši to pašu dara arī baznīcas.

2011.gadā tika veiktas izmaiņas likumā – bija aizliegts izsniegt kredītus naktī, reklāmās ir jānorāda procentu gada likme un līgumsods nevar pārsniegt 8% no aizņēmuma summas. Šī gada pavasarī spēkā stāsies vairāki ierobežojumi. Pats lielākais ierobežojums ir gada likmes ierobežojums – 50% no aizdevuma summas. Šīs ierobežojums nozīmē šī biznesa beigas, atzīst Ferratum valdība, jo ja, piemēram, cilvēks aizņemsies 100 eiro uz 30 dienām, uzņēmuma peļņa būs 2 eiro.
Somijas tieslietu ministrijas vecākais speciālists Katri Kumoinena uzskata, ka nākotnē ātrie kredīti vairs nebūs tik izplatīti, tāds arī bija grozījumu mērķis.
Eksperti uzskata, ka iespējam, šīs regulējums ir nācis par vēlu, jo ir parādījušies citi veidi, kā aizņemties.
Autors: