Blogs

Jauni nosacījumi patērētāju kreditēšanai (ātro kredītu izsniegšanai) no 2016. gada 1. janvāra. thumbnail

Jauni nosacījumi patērētāju kreditēšanai (ātro kredītu izsniegšanai) no 2016. gada 1. janvāra.

No 01.01.2016. stājas spēkā vairāki Patērētāju tiesību aizsardzības likuma (turpmāk – PTAL) grozījumi kas nosaka procentu likmju un citus ierobežojumus nebanku patērētāju kreditēšanas jomā.

Līdz ar grozījumiem likumā noteikts, ka jebkura ar kredīta līgumu saistītā izdevumu summa, t.sk. kredīta procenti, nokavējuma procenti, kredīta termiņa pagarinājuma maksas un citas ar kredītu saistītās izmaksas, kopā nevarēs pārsniegt 100% no sākotnēji izsniegtā kredīta summas. Šāds regulējums nodrošinās, ka patērētāji nenokļūst pārmērīgos parādos, nemitīgi tiem pieaugot.

Kredīta kopēju izmaksu ierobežojums (0,55% – no 1-7 dienām; 0,25% – no 8-14 dienām; 0,20% no 15-30 dienām) nodrošinās, ka patērētāji, kuri godīgi atmaksā kredītu noteiktajā termiņā, nepārmaksā par aizdoto summu, sedzot to patērētāju kredītus, kas tos neatmaksā. Savukārt kredīta devēju pienākums būs stingrāk izvērtēt patērētāju maksātspēju un neizsniegt kredītu tiem, kuru maksātspēja ir nepietiekama.

Nokavējuma procentu ierobežojums 36% apmērā virs aizņēmuma likmes gadā nodrošinās to, ka nokavējuma procenti nepieaug tik strauji, lai situācijā, kad patērētājs ir nokavējis maksājumu, spētu to tomēr samaksāt un segt savas saistības pret kredīta devēju.

Nosakot ierobežojumu kredīta līguma noslēgšanai laika posmā no 23:00 līdz 7:00 rītā, patērētāji, it sevišķi jaunieši un personas, kas cieš no azartspēļu atkarības, tiks pasargātas no neapdomīgas rīcības. Praksē ir ne mazums gadījumu, kad kredīti tiek ņemti ballīšu turpināšanai vai azartspēlēm, un vēlāk šādi mirkļa lēmumi tiek nožēloti.

Ierobežojums noteikt vekseli kā norēķina līdzekli kreditēšanas darījumos liegs kreditoriem apiet patērētāju kreditēšanas regulējumu, kā arī slepus kapitalizēt patērētāja parādus, kas savukārt nodrošinās caurskatāmu kredīta darījumu piedāvājumu patērētājiem. Pilns pārskata teksts pieejams PTAC mājas lapā www.ptac.gov.lv

Mēs piedāvājam apskatīt un salīdzināt kreditēšanas kompāniju sarakstu ar jauniem piedāvājumiem atbilstoši svaigiem grozījumiem => Ātrie kredīti!

Autors: