Ja Tu esi sasniedzis vismaz 20 gadu vecumu, Tu izmanto e-pastu, Tev ir aktīvs tālruņa numurs un bankas konts, tad mūsdienās ar vienkāršu sms palīdzību iespējams saņemt kādu no ātrajiem kredītiem pat nepieceļoties no mājas dīvāna. Piemēram, uzņēmums Vivus.lv piedāvā pat 1000 latu lielu aizdevumu.
Sākot ar 2011.gadu tiek ieviestas korekcijas likumdošanā, kas skar ātros kredītus, lai šajā nozarē ieviestu kārtību un līdz ar to paaugstinātu pakalpojumu kvalitāti.
Ātrie kredīti ir pieprasīti
Latvijas komercbanku politikai attiecībā uz kreditēšanu kļūstot piesardzīgākai, samērā strauji varēja uzplaukt ātro kredītu nozare. Pieprasījums pēc ātro kredītu pakalpojumiem nerimst un turpina augt. Kā liecina 2010.gada dati, ar vienkāršas sms palīdzību, pie ātrā kredīta tikuši teju 100 000 iedzīvotāju un kopējās kredītos izsniegtās summas mērojamas vairāku desmitu miljonu apmērā.
Iepriekš nozare netika uzraudzīta, jo pēc būtības šāda veida uzņēmēji nepiesaista noguldījumus, līdz ar to pastāvēja iespēja, ka naudu izsniedza arī apšaubāmas kompānijas.
Licences ieviešana
Nav šaubu par licences nepieciešamību un tādēļ līdz šim, kopš 2011. gadu ne tikai lombardiem, bet arī ātro kredītu sniedzējiem tiek pielāgota obligāta licence, maksājot vienreizējo valsts nodevu 1000 latu apmērā.
Kā skaidro PTAC (Patērētāju tiesību aizsardzības centrs) direktore B. Vītoliņa, licences ieviešana no nozares izskaudīs negodīgus uzņēmumus, kuri bieži nodarbojas nevis ar pašu kredītu izsniegšana, bet tikai starpniecību, proti, paņemot naudu un par to aizvedot pie kreditētāja. Nozarē paliks un darbību turpinās nopietni un lieli uzņēmumi, līdz ar to krāpšana beigsies.
Svarīgi, lai licence būtu dārga
Arī paši ātro kredītu sniedzēji uzskata, ka licences maksai ir jābūt pietiekami dārgai, lai tā spētu šo jomu sakārtot, tā uzskata SMScredit.lv pārstāvis.
Kā skaidro Open Credit valdes priekšsēdētājas Armands Broks, ja 2010.gadā darbojās apmēram 216 nebanku uzņēmumi, tad līdz ar 2011.gadu šis skaits jau sarūk līdz 150 vai pat mazāk uzņēmumiem. Kredītu izsniedzēji, kuri būs saņēmuši licenci arī turpmāk aizdos naudu daudz apdomīgāk.
Saeima lems ne tikai par licences maksu, bet arī par iespējamiem grozījumiem līgumsodu apmēriem.
Autors: Jānis Eglītis