Blogs

ātro kredītu licence

Licences nesadārdzinās ātros kredītus

Nav pamata domāt, ka licences izmaksas varētu ievērojami ietekmēt ātro kredītu cenas, tā uzskata Toms Jurjevs, SIA SMScredit.lv izpilddirektors. Ņemot vērā to, ka Ekonomikas ministrijas izstrādātie noteikumi šajā jomā pagaidām ir tikai saskaņošanas stadijā, būtu pāragri spriest par licences izmaksām un to cik lielā mērā tās ietekmēs ātro kredītu izsniedzējus. Nav zināms vai licences iegādes summas netiks mainītas.
SMScredit.lv noteikti atbalsta sabiedrības uzticības veicināšanu ātro kredītu nozarei, ieviešot šīs nozares licencēšanu. Saņemta licence no PTAC (Patērētāju tiesību aizsardzības centrs) pozitīvi uzlabos attieksmi pret nozari kopumā, tādejādi patērētājs zinās, ka uzņēmums atbilst augstiem kvalitātes standartiem un ievēro izstrādātos noteikumus, tā norāda T. Jurjevs.

Tāpat T. Jurjevs atturīgi prognozē to, cik no aptuveni 25 ātro kredītu izsniedzējiem Latvijā, varēs izpildīt visas prasības un norēķināties par licenci. Tas ir atkarīgs no uzņēmuma finanšu situācijas un nākotnes mērķiem. Licenšu ieviešanu noteikti neizturēs pakalpojumu sniedzēji, kuru darbības mērķis ir izmantojot aprēķinu, gūt īstermiņa peļņu.
Stabilā nozares izaugsme liecina par sabiedrības pozitīvo attieksmi un pieredzi. Nav gan zināms kāds ir kopējais apjoms ātrās kreditēšanas jomā, jo savstarpēji uzņēmumi ar šādu informāciju nedalās, tā T.Jurjevs.

Visu nebanku, tajā skaitā arī ātro kredītu pakalpojumu sniedzēju kopējais kredītportfelis labākajā gadījumā varētu būt mērāms ap 100 miljoniem latu. Šādu informāciju portālā Nozare.lv ir paudusi A. Hoteloviča, Aizdevums.lv valdes priekšsēdētāja.

Tāpat A. Hoteloviča min faktu, ka pārāk augsta licences maksa varētu no tirgus izspiest nozares mazos uzņēmumus, kas mēnesī izsniedz ap 60 000 latu. Iespējams sākumā šādi uzņēmumi varētu meklēt veidus kā apiet normu, taču gala rezultātā visdrīzākais uzņēma darbība tiktu slēgta. Kopumā linencēšanas sistēma vērtējama pozitīvi un līdz ar tās ieviešanu nozare būs sakārtotāka.

Atbalsta paušanā pievienojas arī uzņēmums Ferratum Latvia, norādot, ka viņuprāt, maksa par licenci būs pozitīvs ieguldījums nozares sakārtošanā. Līdz ar licences ieviešanu, tiks paaugstinātas prasības uzņēmumiem, kuri spēs saglabāt savu vietu nozarē, līdz ar to patērētājs saņems kvalitatīvāku pakalpojumu, norāda Ferratum Latvia direktors J. Ļeonovs. Viņš arī uzskata, ka Ekonomikas ministrijas noteiktā samaksa par licences iegādāšanos būs adekvāta.

Kā pašlaik paredz Ekonomikas ministrijas izstrādātie noteikumi, vienreizējā nodeva par licences iegādi būs 50 000 latu un ikgadējā pārreģistrācija izmaksās 10 000 latu. Līdz ar to tiek prognozēts, ka nozarē savu vietu saglabās godīgi uzņēmumi ar tēlejošiem mērķiem, informē Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļa.

Sākot no 2011. gada 1.novembra tikai tad, ja kapitālsabiedrība ir saņēmusi speciālu atļauju patērētāja kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai, tā drīkst brīvi darboties nozarē. PTAC izsniegtā licence nebanku kreditoriem ir spēkā uz vienu gadu, ar iespēju to pārreģistrēt.

Sākot ar 2011. gada 1. aprīli stājās spēkā Ministru kabineta projekts, kura laikā līdz 1. novembrim nebanku kredītu pakalpojumu sniedzējiem bija iespēja saņemt licenci savas darbības turpināšanai.
Autors: