Blogs

Pagājušajā gadā ātro kredītu nozares tirgus audzis par 30 līdz 40 procentiem thumbnail

Pagājušajā gadā ātro kredītu nozares tirgus audzis par 30 līdz 40 procentiem

Latvijas Ātro kredītu devēju asociācijas (LAKDA) valdes priekšsēdētājs Dāvis Barons apgalvo, ka pērn ātro kredītu nozares tirgus bija pieaudzis par 30 – 40 procentiem. Asociācija uzskata, ka izaugsme un tirgus apgrozījuma kāpums ātro kredītu devēju darbībā būs pamanāms arī šajā 2013.gadā, tomēr ne tik strauji, kā tas bija pamanāms 2011. un 2012.gadā.

Barons vērtē, ka pēdējo divu gadu laikā ātrās kreditēšanas tirgus ir veicis strauju attīstības kāpumu, kas savukārt izraisa lielu konkurenci šajā sektorā. Konkurences pieauguma dēļ, iespējams, šis pakalpojums būs vieglāk pieejams patērētājiem un, iespējams, arī lētāks, jo daudzi uzņēmumi konkurences apstākļos piedāvās zemāku pakalpojuma cenu.

LAKDA darbojas astoņi licencēti uzņēmumi, kuri strādā ātro kredītu nozarē un ir plānots, ka tuvākajā laikā to skaits tiks palielināts. Patērētāju ieradumi kredītu ņemšanai ir nostabilizējušies un šajā sakarā pārmaiņas netiek paredzamas, informē asociācija. Barons arī piebilst, ka strādājot ar klientiem, ātro aizdevumu uzņēmumi, kuri ietilpst asociācijā pastiprināta nozīme tiek pievērsta patērētāju tiesību aizsardzības likuma ievērošanā. LAKDA uzskata, ka ir svarīgi līdzdarboties nozares būtiskāko un problemātisko jautājumu diskusijās un lietišķo risinājumu meklējumos. LAKDA savu nostāju izpauž arī citos nozari skarošos jautājumos, piemēram grozījumu iesniegšanā Patērētāju tiesību aizsardzības likumā.

Barons norāda būtisko problēmu ātrās kreditēšanas nozarē, tas ir saistīts ar kredīta ņēmēja pieejamības vai nepieejamības pārbaudi. Lieta tāda, ka sakarā ar sagatavotu grozījumu likumā, kredīta devēja pienākums ir izpētot informāciju par potenciālo kredītu ņēmēju izvērtēt tā spēju atmaksāt kredītu, bet kā to var izdarīt, ja neeksistē apvienotas kredītu devēju datubāzes?

Atbilstoši šī brīža situācijai, katra ātrās kreditēšanas kompānija individuāli izskatīs un izvērtēs katru kredīta pieteikumu, rosina asociācija. LAKDA biedri jau tagad neizsniedz kredītus personām, kurām nav pastāvīgu ienākumu, kā arī tiek vērtēts ienākumu lielums un tiek prasīta informācija par darba vietu. Tiek plānots, ka LAKDA biedri arī turpmāk ievēros šādu aizdevuma izvērtēšanas kārtību.

Barons atzīst, ka risks saskarties ar negaidītām finanšu grūtībām brīdī, kad ir kāds aktīvs aizņēmums, ir līdzīgs gan jauniešiem, gan vecākiem cilvēkiem.

LAKDA uzskata, ka atbildība ir neatņemama aizņemšanās sastāvdaļa, tāpēc arī aicina ikvienu būt apdomīgam, apsverot iespēju aizņemties, kā arī kredītu atmaksāt.
Autors: