Blogs

Pagājušajā gadā tika izsniegts pusotrs miljons ātro kredītu thumbnail

Pagājušajā gadā tika izsniegts pusotrs miljons ātro kredītu

LĀKDA (Latvijas ātro kredītu devēju asociācija) sniegtā informācija par 17 nebanku kredītu devēju organizācijām liecina, ka 2011.gads bija īpašs gads, šajā gadā tika izsniegti gandrīz 1,5 miljoni ātro kredītu. 2010.gadā šīs rādītājs bija piecreiz mazāks!
21 miljons latu, tāds bija 17 uzņēmumu neto apgrozījums 2011.gadā. Vairākums no šīm 17 uzņēmumiem piedāvā īstermiņa aizdevumus vai arī patērētāju kreditēšanu (ātrie kredīti), tomēr starp tiem ir arī tādi uzņēmumi, kas piedāvā līzingu un lielākus kredītus virs 300 latiem – SIA «Aizdevums.lv», SIA «MCB finance», AS «4Finance» un SIA «Incredit Group», tāpēc nav precīzu datu par īstermiņā izsniegto kredītu summu.

Interesanti, ka daudzi kredītu izsniedzēji pagājušajā gadā bija palielinājuši maksimālo aizdevuma summu, kas liecina par to, ka šīs pakalpojums ir populārs, kā arī patērētājiem interesē lielākas aizdevuma summas.
Šogad lielākā summa, kas tiek piedāvāta ir 300 – 350 lati. Tas ir saistīts ar to, kā kredītu devēju uzņēmumiem ar klientiem ir izveidojusies ilgtermiņa sadarbība, kas savukārt ietekmē kredītlimita palielināšanos. Tomēr populārākā aizdevuma summa aizvien ir 100 lati.

Tiek mainīts arī kredītu ņemšanas mērķis, ja agrāk tas bija citu kredītu atmaksāšana, tad tagad patērētāji aizņemas, lai varētu iegādāties kādu preci par akcijas cenām.
LĀKDA informē, kā ir mainījušies kreditēšanas noteikumi, šobrīd asociācijas biedri ir vienojušies, ka kredīti tiks piešķirti tikai personām no 20 gadu vecuma. Taču ātro kredītu tirgū ir trīs uzņēmumi, kas turpina piedāvāt ātros aizdevumus personām no 18 gadiemSohoCredit, Credit24 un BigBank.

Pēc aptaujas datiem, tika secināts, ka visbiežāk ātros aizdevumus izmanto personas, kuras ir sasniegušas 30 gadu vecumu, jo bieži viņi ir ekonomiski stabilāki un viņiem ir pastāvīgi ienākumi. Vīriešu un sieviešu aizņemšanās koeficents ir 50 uz 50 (procentos). Vidēji katra persona aizņēmās 2 – 3 reizes.
Ir arī tie cilvēki, kuri nevar atmaksāt kredītu. Iemeslu ir daudz, visbiežāk tie ir – darba vai ienākumu zaudēšana, neparedzēti maksātspējas problēmas (slimība, fiziskā vai emocionālā trauma). Ir arī tādi, kuri aizņemoties naudas līdzekļus, netaisās tos atmaksāt (visbiežāk personas jaunākas par 25 gadiem).

Gadījumā, kad klientam rodas grūtības ar kredīta atmaksāšanu kredītu devēji bieži vien cenšas vienoties par atmaksas grafiku, bet, ja tas arī nepalīdz viņi vēršas pie parādu piedziņas firmām. Ja viņas arī izrādās bezspēcīgi naudas līdzekļus atgūt, tiek uzsākta tiesvedība.
LĀKDA prognozē, ka kreditēšanas (nebanku) tirgus šogad var pieaugt par 30 – 40 procentiem. Ātro kredītu devēju asociācija dibināta 2011.gadā.

Tirgus līderis 2011.gadā bija uzņēmums AS «4finance», kuram pieder zīmols «SMScredit.lv». Šīs uzņēmums ir līderis, jo tirgus apjoms tam ir 55 procenti no visa tirgus apjoma kopumā. Pārējo daļu dala 16 citi uzņēmumi, tie ir : SIA «Soho Group», SIA «Delta capital», SIA «Aizdevums.lv», SIA «Latvijas Kredītdevēju apvienība», SIA «Incredit group», SIA «MD Investīcijas», SIA «E lats», SIA «Nordic Finance», SIA «Ferratum Latvia», SIA «Open Credit», AS «MiniCredit», SIA «Finanza», SIA «Greencredit», SIA «Ātrais kredīts», SIA «Via SMS», SIA «MCB Finance Latvia». Ātros aizdevumus 2010.gadā piešķīra 14 kompānijas.

PTAC apkopotā informācija liecina, ka Latvijas tirgū ir 50 kapitālsabiedrības, kuras ir iegādājušās licenci patērētāju kreditēšanas pakalpojumiem. Šie uzņēmumi darbojās ar šādiem pakalpojumiem: hipotekārais kredīts nekustamā īpašuma iegādei, kredīts dzīvojamās telpas uzlabošanai, īstermiņa kredīts, patēriņa kredīts BEZ ķīlas, operatīvais līzings, finanšu līzings, kredīts pret ķīlu un citi.
Notikusi tirgus paplašināšanās no 41 nebanku uzņēmuma līdz 50 uzņēmumiem. To var izskaidrot ar to, ka papildus esošajam biznesam, uzņēmumi pievēršas populārākiem kreditēšanas veidiem, tādiem kā ātrie kredīti.
Autors: