Blogs

Nebanku kreditēšana

Nebanku kreditēšana

Par nelicencētu darbību nebanku kreditēšanā ir jāliek lielāki sodi, uzskata LNKA

Nebanku kredītdevēji vērš prasību uzlikt lielākus sodus tiem uzņēmumiem, kas veic kreditēšanas praksi bez licences, kā arī vēlās, lai uzraudzība tiktu veikta stingrāk, savu viedokli pauž LNKA vadītāja Baiba Fromane.

Fromane sacīja, ka uzņēmumi, kuriem nav licence un kuri strādā bez tās, met ēnu uz citiem uzņēmumiem, kuri to dara licencēti. Vajadzētu palielināt sodus, vai pat uzlikt kriminālatbildību par atkārtotu nelicencētu darbību.

Pēc Fromanes vārdiem ir jāizveido vienots kredītu birojs, kuru uzturēs valsts. Tas ir nepieciešams, lai apvienotu visus nebanku kreditētājus un ja tā būtu valsts izveidota sistēma tad visiem licencētiem uzņēmumiem būtu obligāti jāsniedz savi dati, bet asociācijas veidotajā kredītu birojā tas nav obligāti un jā negribi, datus vari nesniegt.

Nebanku kredītētāji kopā ar kompāniju Creditinfo Latvija veidos savu kredītu biroju lai varētu dalīties ar pozitīviem un negatīviem datiem ar LNKA biedriem. Tiek plānota vienotās bāzes izveide, kura palīdzēs gan klientiem neiekāpt problēmās, gan kredītu devējiem nerastos problēmas ar neizpildošiem saistības klientiem. Datu apmaiņa tiek plānota reālajā laikā.

Fromane uzskata, ka šāda sistēma varētu būt izveidota dažu mēnešu laikā, jo katram uzņēmumam ir sava informācija, kura ir jāapvieno ar citu uzņēmumu datiem, kas galu galā izveidos datu bāzi, kurā varēs viegli uzsvērt katra atsevišķa klienta maksātspēju.

Vel asociācija grib aktīvi piedalīties sabiedrības izglītošanā finanšu jautājumos, lai cilvēkiem būtu lielāks priekšskats un sapratne par kredītiem, kā arī lai viņi saprot kādas sekas var izraisīt kredīta neatmaksāšana.

LNKA sastāvā ir 12 nebanku kreditēšanas uzņēmumi kuriem kopīgi skaitot pieder 80% no šīs tirgus daļas.

Daniels Pavļuts – ekonomikas ministrs ir saņēmis uzdevumu izveidot darba grupu priekšlikumu izstrādāšanai un ir šo uzdevumu izpildījis. Grupa ietilpst pārstāvji no Ekonomikas ministrijas, Patērētāju tiesību aizsardzības centra, Finanšu ministrijas, Valsts ieņēmumu dienesta, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas, pārstāvji no nevalstiskajām organizācijām, kas pārstāv kā iesaistītās nozares, tā arī patērētājus. Pēc izveides, darba grupai bija dots uzdevums ir ievest sapratīgu regulējumu ātro kredītu jomā, lai aizsargātu patērētāju tiesības.
Autors: