Blogs

ātrie kredīti

Rūpīgāk izvērtēt personas kredītspējas, izsniedzot ātros kredītus – PTAC mērķis

PTAC jeb patērētāju tiesību aizsardzības centrs ir nolēmis panākt, lai tiktu rūpīgāk izvērtēta klientu kredītspēja, izsniedzot «ātros kredītus».

«Ātro kredītu» jomā ir daudz problēmu, lielākā problēma ir kredītu izsniegšana, neizvērtējot klientu spēju atmaksāt aizdevumu. PTAC vadītāja Baiba Vītoliņa intervijā Latvijas Radio uzsver, ka bieži kredītus izsniedz jauniešiem, kuri nesen sasnieguši 18 gadu vecumu un viņiem nav nekādu ienākumu.

Vītoliņa informē, ka citās Eiropas valstīs ir ierobežota kredītu maksimālā gada likme, bet Latvijā ierobežojuma nav. Tomēr viņa atzīst, ka jautājums par ierobežojuma ieviešanu ir strīdīgs. Ātro kredītu izsniegšanas licence Latvijā maksā 50 tūkst. latu un būtu negodīgi ievest ierobežojumu, neļaujot kredītdevēju kompānijām atpelnīt ieguldītos naudas līdzekļus.

Kad tiks ieviests eiro PTAC kontrolēs tikai tirgotāju pareizo valūtas konvertāciju, norāda centra vadītāja un saka, ka nebūs nekādu ierobežojumu, tādējādi komersanti varēs celt cenas pēc saviem ieskatiem. Uzraudzība tiks veikta, lai patērētājiem būtu vieglāk sekot līdzi cenu izmaiņām, ka arī lai nerastos nesaprašanās par preces cenu.

Trīs mēnešus pirms un sešus mēnešus pēc eiro ieviešanas, PTAC uzraudzīs valūtas konvertācijas precizitāti. Savukārt, ja uzņēmēji centīsies veikt negodīgu komercpraksi, šie uzņēmēji tiks sodīti, kā piemēram, nenorādot cenu eiro – sods ap 1 000 latiem, par negodīgu komercpraksi – 10 tūkst. lati. Vītoliņa uzsver, ka sodu uzlikšana nebūs centra mērķis.

Pašlaik lats ir vērtīgāks par eiro, tāpēc pēc Vītoliņas domām tirgotāji Latvijā neizmantos eiro ieviešanu cenu pacelšanai, kā tas notika Eiropā, jo pēc valūtas maiņas cenas pašas par sevi liksies lielākas. Kaimiņvalstī Igaunijā pēc eiro ieviešanas produktu cenas mainījās uz leju, kas savukārt deva iespēju nemanāmāk tās palielināt.

Kā zināms, Latvijā eiro ieviešana ir plānota no nākamā gada, tāpēc 80 tūkst. latu PTAC budžetā ir papildus paredzēti eiro ieviešanas uzraudzībai.
Autors: