Blogs

Saeimas deputāti atbalsta  ātro aizdevumu sankciju ierobežojumu thumbnail

Saeimas deputāti atbalsta ātro aizdevumu sankciju ierobežojumu

Pirmajā lasījumā Saeima konceptuāli atbalstīja koalīciju veidojošo partiju iesniegtos grozījumus Civillikumā, tajos tiek paredzēts darījumu, ieskaitot arī ātro kredītu nozari, sankciju ierobežojumus, kas nozīmē, ka kredītu devēji nedrīkstēs turpmāk pieprasīt saviem klientiem atmaksāt nesamērīgi lielus parādus.
Latvijas iedzīvotāji ņem ātros kredītus, jo tas ir ātri, ērti un izdevīgi, bet gadījumā, kad kredītņēmējam neizdodas izpildīt kredītsaistības pret viņu tiek vērstas milzīgas soda sankcijas, kuras ātri pārsniedz sākotnējā aizņēmuma summu informē Laila Timrota («Vienotības» preses sekretāre).

Saeimas deputāts Andrejs Judins (Vienotība) norāda, ka pastāvošais tiesiskais regulējums, kas pieļauj nokavējuma procentu pieprasīšanu, līgumsoda samaksu bieži par vienu un to pašu līguma pārkāpumu ir nesamērīgs.

Šajā sakarā deputāti grib likumā ierobežot sankciju apjomu, kurš ir vērsts pret kredītņēmēju. Saeimā iesniegtajos grozījumos ir noteikts, ka līgumsodu nedrīkst noteikt vairākkārtīgi vai procentuāli augošu maksājumu veidā, līgumsodam ir jābūt vienreizējam maksājumam, kā arī tam jābūt atbilstošam godīgai darījumu praksei un samērīgam.
Likuma izmaiņu iniciatori uzskata, ka grozījumu pieņemšana veicinās gan civiltiesisku darījumu saistību izpildi, gan taisnīgu līguma noteikumu realizēšanu darījumu slēgšanā.

Grozījumu autori ir pārliecināti, ka tiks panākta arī skaidra un nepārprotama līgumsoda tiesiskā regulējuma piemērošana tā mērķim un jēgai, kas ir tuvināt to Eiropas Savienības valstu vairākuma regulējumam un izpratnei.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Finanšu kapitāla tirgus komisija, Latvijas Universitātes akadēmiskie mācību spēki un zvērināti advokāti, Latvijas Komercbanku asociācija un Iepirkumu uzraudzības birojs pauda atbalstu piedāvātajam tiesiskajam regulējumam.
Autors: