Blogs

banku intereses ātro kredītu nozarē

Vai tiek pārstāvētas tikai banku intereses?

LNKA (Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija) vadītāja Baiba Fromane norāda uz to, ka viņasprāt būtu kritizējams ne tikai veids kā strādājusi EM darba grupa, bet arī paši ministrijas sagatavotie priekšlikumi, kas ļoti sakrītot ar banku interesēm. Kā zināms EM nākusi klajā ar virkni priekšlikumu, piemēram, aizliegt ātro kredītu izsniegšanu laika posmā no plkst. 20 līdz plkst. 8.

Tāpat B. Fromane uzskata, ka neskatoties uz nebanku kredītdevēju līdzdalību darba grupās, valsts institūcijām nav bijusi vēlme ieklausīties nozares pārstāvju viedokļos. Tikai pirmajā no trīs darba grupas sēdēm, tikuši apzināti problēmjautājumi, kas liek domāt, ka šī darba grupa izveidota tikai formāli, ministrijas priekšlikumu virzīšanai.

Pastāv bažas, ka ar ministrijas fiksēto gada procentu likmi daži no uzņēmumiem nevarot vairs pilnvērtīgi funkcionēt, pārietu uz nelegālo biznesu. B. Fromane norāda arī uz to, ka darba grupā nemaz netika apspriests jautājums par aizliegumu izsniegt ātros kredītus nakts laikā.

Pēc LNKA vadītājas domām tas kā valsts vēlas regulēt ātrās kreditēšanas uzņēmumus, atsauc atmiņā padomju laikus – valsts vēlas noteikt kas, ko un par cik drīkst pārdot.

Ir tikai loģiski, ka bankas vēlas kādu daļu no 175 000 iedzīvotājiem, kuri pašlaik izmanto nebanku kredītdevēju pakalpojumus. Kā zināms, bankas savus priekšlikumus iesniedz asociācijām, kas tālāk tiek nodoti valsts iestādēm un valsts iestādes šos priekšlikumus aizstāv ministrijas izveidotajā darba grupā.

Kā jau iepriekš minēts, Ekonomikas ministrija nākusi klajā ar konkrētiem priekšlikumiem, kas paredz laika ierobežojumus ātro kredītu izsniegšanai, tāpat tiks liegtas bezatbildīgu aizņemšanos veicinošas reklāmas un ierobežota gada procentu likme, nokavējuma procenti un izstrādātas stingrākas prasības klienta maksātspējas noteikšanai.
Autors: